Održan okrugli stol „Važnost multidisciplinarnog pristupa u radu s obiteljima“
Objavljeno : 29.05.2017.

Povodom završetka trogodišnjeg projekta „Suradnjom civilnog društva s javnim institucijama do promicanja kompetentnog roditeljstva i jačanja djece i obitelji u riziku“ i u sklopu Dana otvorenih vrata udruga 2017., u petak, 26. svibnja 2017. u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba održan je Okrugli stol s temom „Važnost multidisciplinarnog pristupa u radu s obiteljima“. Sudionice Okruglog stola bile su Ivana Dolovčak, mag.soc.rada iz udruge Hrabri telefon, Zorka Godina, dipl.soc.radnica iz Centra za socijalnu skrb Zagreb podružnice Novi Zagreb, Sofija Mastelica Stokuća, dipl.psiholog iz Dječjeg doma Zagreb podružnice A.G.

Matoš te Ines Rezo, mag.psych. sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu. Projekt je financijski podržan od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te Ureda za zdravstvo Grada Zagreba

Cilj ovog Okruglog stola bio je prezentiranje rezultata projekta, razmjena iskustava s drugim stručnjacima vezana za rad s obiteljima i teškoćama s kojima se suočavaju djeca, mladi i roditelji kako bi se unaprijedila kvaliteta rada s obitelji, ali i međusobno upoznavanje i dodatno umrežavanje i podrška.

U uvodnom dijelu ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zagreb naglasila je da je multidisciplinarni rad, besplatne usluge za korisnike, brzo uključivanje u određene aktivnosti te dobivanje kvalitetnih povratnih informacija od neizmjernog interesa svim sudionicama Okruglog stola, jer predstavlja temelj za pravovremeno reagiranje i veću sigurnost u donošenju odluka vezanih za pojedinu obitelj.

Ivana Dolovčak, ujedno i koordinatorica projekta, prezentirala je rezultate spomenutog projekta poznatijeg pod nazivom Snaga obitelji – podrška i savjetovanje djece i roditelja.  Opisala j ciljeve projekta kao i aktivnosti u koje se djeca i roditelji mogu uključiti, kao i neke aspekte evaluacije aktivnosti. Naglasila je važnost praćenja potreba korisnika te modificiranja i unaprjeđivanja usluga u skladu s time, pri čemu suradnja s centrom za socijalnu skrb ima važnu ulogu. Također, istaknula je važnu ulogu kontinuirane komunikacije i razmjene informacija o korisnicima kako bi bile od koristi svim stručnjacima uključenim u rad s određenom obitelji te kako bi se mogle planirati daljnje intervencije.

Zorka Godina naglasila je zadovoljstvo suradnjom s Hrabrim telefonom putem spomenutog projekta te navela primjere kvalitetne suradnje, kao i pozitivne povratne informacije korisnika. Također, navela je potrebu za daljnjom suradnjom sa Savjetovalištem jer zbog ograničenih kapaciteta i načina rada u centru za socijalnu skrb nemaju mogućnosti provoditi određene psihosocijalne usluge koje nudi Savjetovalište, a koje su im neophodne. Također, u ovom dijelu prezentirani su rezultati evaluacije suradnje Savjetovališta sa partnerskim podružnicama Centra za socijalnu skrb Zagreb, Trnje, Peščenica i Novi Zagreb koja ukazuje na izrazito zadovoljstvo suradnjom. Najznačajniji aspekti suradnje jesu dobivanje informacija o korisnicima te međusobno nadopunjavanje u radu, pružanje usluga koje nisu moguće u centru za socijalnu skrb te blizina i dostupnost usluga korisnicima.

Sofija Mastelica Stokuća istakla je na prvom mjestu zadovoljstvo djece radionicama, kao i voditeljima istih, a potom i zadovoljstvo djelatnika samim programom. Ono najvažnije što ističe je odnos koji djeca stvaraju s voditeljima radionica, kontinuirano iščekivanje i radost kada se približi dan radionice. Navodi specifičnosti rada u podružnici A.G.Matoš u kojoj je zbog zahtjevnosti djece smještene u toj podružnici grupni rad prilagođen individualnim potrebama svakog djeteta.

Ines Rezo prezentirala je program „Školice za roditelje“ Hrabrogtelefona, ciljeve programa i rezultate istraživanja. Najvažniji rezultati upućuju na to da roditelji opisuju doživljaj promjene u različitim područjima roditeljskog ponašanja i doživljavanja, izvještavaju o povećanju znanja i osjećaju osnaženosti nakon pohađanja programa te spominju sporedni učinak doživljaja veće socijalne podrške kod roditelja.

Na kraju svih izlaganja naglašeno je da pravovremena uključenost i razmjena informacija svih stručnjaka uključenih u rad s obitelji doprinosi obuhvatnijem i jasnijem odgovoru na određene potrebe obitelji.

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona