Poticanje volonterstva

Program doprinosa razvoju civilnoga društva u Hrvatskoj kroz motiviranje mladih ljudi na uključivanje u neformalne oblike stjecanja znanja ali i vještina te iskustva u direktnom radu s djecom koje je jako teško steći u okvirima redovitog obrazovanja. Studente humanističkih fakulteta usmjerava se na aktivan doprinos postizanju pozitivnih društvenih promjena i promišljanje o mogućim rješenjima unapređenja života djece i obitelji u lokalnoj zajednici, ali i u društvu općenito.

Dinamika provedbe:

• edukacija se provodi prema potrebama svakog pojedinog programa (najčešće jednom u 2 godine) dok se dodatne edukacije I. stupnja provode 1 mjesečno, II. stupnja svaka 2 mjeseca a supervizija redovito jednom mjesečno; u rad organizacije redovito je uključeno oko 160 volontera u provedbi aktivnosti s direktnim korisnicima

Voditelji:

• članovi Edukacijskog tima Hrabrog telefona, stručnjaci s profesionalnim iskustvom u direktnom radu s djecom i s osobnim volonterskim iskustvom u provedbi programa Hrabrog telefona.

Aktivnosti:

• osnovna edukacija za sve zainteresirane studente, buduće volontere iz područja telefonskog savjetovanja ili grupnog rada s djecom (ovisno o programu pri kojem  se odluče volontirati) sa zajedničkom osnovom iz zlostavljanja i zanemarivanja djece, kompetentnog roditeljstva te utjecaja razvoda na dijete
  • dodatna edukacija je organizirana prema stupnjevima, a sastoji se od I. stupnja koji je organiziran za volontere na programu Dječja kuća Borovje a usmjeren je na unapređenje praktičnih vještina vođenja grupe, usvajanja voditeljskih kvaliteta i stjecanja iskustva u reagiranju na različite pojavnosti  grupne dinamike ali i na karakteristike i potrebe svakog pojedinog člana grupe; II. stupanj se sastoji od predavanja stručnjaka za sve volontere organizacije a sadržaj je kreiran prema izraženim potrebama volontera te procjenama stručnog tima koordinatora Hrabrog telefona.
  • supervizijska podrška  je organizirana sa svrhom pružanja pomoći i podrške savjetovateljima/voditeljima i prevencije njihove sekundarne traumatizacije; supervizijska podrška usmjerena je i na unapređenje profesionalnog rasta i razvoja volontera, ali i kvalitete pruženih usluga krajnjim korisnicima: djeci, roditeljima i stručnjacima