Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić sudjelovala je 17.01.2014. godine u Banskim dvorima na predstavljanju kampanje „Ne govoru mržnje na internetu“. Ministarstvo socijalne politike i mladih prihvatilo je poziv Vijeća Europe za uključivanje u provedbu on-line kampanje „No hate speech movement“ na nacionalnoj razini u cilju senzibiliziranja javnosti, a posebno djece i mladih o poštivanju ljudskih prava i negativnim utjecajima govora mržnje. Mladi ljudi imati će ključnu ulogu u kampanji te će svojim proaktivnim djelovanjem na Internetu podizati svijest o značenju govora mržnje i posljedcima takvog neprihvatljivog načina izražavanja.
Obraćajući se nazočnima, ambasadorica kampanje Iva Šulentić podsjetila je na opasnosti koje se kriju na Internetu. Izrazila je zadovoljstvo da se u mladoj europskoj državi, kao što je Hrvatska, pokreće projekt koji će biti okrenut mladima i koji će ih moći informirati i educirati. Sama kampanja bit će usmjerena na one koji oni koji šire govor mržnje, pojasnila je ambasadorica kampanje Šulentić, dodavši da će oni sada imati priliku saznati i osvijestiti da čine nešto loše i da zbog toga mogu biti kažnjeni. „Žrtve će moći saznati na koji način mogu prijaviti govor mržnje na Internetu i potražiti pomoć“, dodala je i zaključila: „Na taj način će dugoročno izbjeći posljedice za koje uopće nemamo ideju koliko katastrofalne po pojedinca mogu biti“.
„Anonimnost i mogućnost krivog predstavljanja idealan je okoliš za sve one s lošim namjerama, a djeca i mladi su idealne mete da poprime neželjene oblike ponašanja ili da sami postanu žrtve online nasilja“, kazala je potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić u svom obraćanju. Istaknula je da je cilj kampanje proaktivnim djelovanjem na Internetu i u zajednici educirati, informirati i senzibilizirati javnost, posebno djecu i mlade, o poštivanju ljudskih prava, kao i o negativnim utjecajima govora mržnje. „Moramo biti uporni u tome jer ako u godinu dana koliko kampanja traje i jednu mladu osobu uspijemo preobratiti da se kloni govora mržnje na internetu, već smo postali bolje i zdravije društvo nego što smo danas“, kazala je potpredsjednica Vlade Opačić, izrazivši uvjerenje da će ova kampanja osvijestiti mnoge mlade ljude.
Sukladno preporuci Vijeća Europe, u svibnju 2013. godine, Ministarstvo socijalne politike i mladih osnovalo je Nacionalni odbor za provedbu kampanje Vijeća Europe „No Hate Speech Movement“, odnosno implementaciju Kampanje na nacionalnoj razini.
Vesna Katalinić, dipl.soc.radnica, koordinatorica Dječje kuće Borovje Hrabrog telefona, aktivni je član Nacionalnog odbora i sudjeluje u kreiranju aktivnosti Kampanje u suradnji s drugim članovima NO i Ministarstvom socijalne politike i mladih. Hrabri Telefon je prepoznao važnost kampanje jer su nam rezultati istraživanja iz 2013. godine ukazali na zabrinjavajuća iskustva i ponašanja djece na društvenoj mreži Facebook i Internetu općenito.
Informacije o kampanji se mogu pročitati na službenoj web stranici kampanje te se aktivnosti mogu pratiti na Facebook stranici.
Službeni spot kampanje