CARING 2.0

Nasilje nad djecom diljem Europe i dalje predstavlja značajan problem, pogađajući djecu u svim državama članicama s različitim intenzitetom i oblicima. Podaci iz više izvora upućuju na to da su različiti oblici nasilja prisutni u školama i školskom okruženju u Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Kosovu i Rumunjskoj. Iako su u svim nacionalnim kontekstima učinjeni zakonodavni, politički i praktični pomaci u smjeru sprječavanja i odgovora na nasilje nad djecom, te mjere treba pojačati kako bi se podržala operacionalizacija integriranih sustava zaštite djece u čijem su središtu najbolji interes djeteta. 

 CARING 2.0 projekt nastavlja uspješne prakse prethodnih inicijativa REVIS i CARING, s ciljem jačanja integriranih sustava zaštite djece kroz prevenciju i učinkovit odgovor na nasilje u školskom okruženju – uključujući rodno uvjetovano nasilje – uz aktivno sudjelovanje djece, osobito onih u ranjivim situacijama. 

Aktivnosti projekta 

Ključne aktivnosti projekta CARING 2.0 uključuju: 

  • CARING kurikulum za škole: edukativni sadržaji za učitelje, stručno osoblje i djecu o prevenciji nasilja i razvoju sigurnog školskog okruženja. 
  • “Podržavam svoje prijatelje”: program vršnjačke podrške koji osnažuje djecu da pomažu jedni drugima. 
  • Edukacija o pristupu stručnjaka utemeljenom na znanjima o traumi: edukacija za multidisciplinarne timove stručnjaka koji rade s djecom. 
  • Razvoj međusektorskih mehanizama upućivanja na razini škole za učinkovitije povezivanje svih dionika uključenih u zaštitu djece. 

U dvije godine provedbe CARING 2.0, u aktivnosti projekta uključit će se 1.150 djece i mladih u dobi od 12 do 16 godina, s posebnim naglaskom na one u ranjivim situacijama, 500 učitelja i stručnog osoblja u školama, te skoro 600 pružatelja javnih usluga i 500 roditelja/skrbnika i članova zajednice. 

Uloga djece u projektu 

Kroz jedan regionalni i četiri nacionalna savjetodavna odbora djece i mladih, projekt omogućuje djeci da svrhovito sudjeluju u donošenju odluka koje izravno utječu na njihova prava, sigurnost i svakodnevni život. Provedba aktivnosti projekta i primjena uključenih metodologija stvorit će čvrstu bazu za širenje dobrih praksi i postupanja. 

Partneri 

Terre des hommes Mađarska 

Terre des hommes Rumunjska

Terre des hommes Grčka

Terre des hommes Kosovo 

Institut za društvene djelatnosti i praksu (SAPI) iz Bugarske

Udruženje Roditeli iz Bugarske 

Hrabri telefon iz Hrvatske 

Vrijeme provedbe: 1. ožujak 2025. – 28. veljače 2027. 

CARING 2.0 sufinancira Europska unija u okviru programa CERV-2024-DAPHNE, broj projekta 101195218. 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije. Ni Europska unija niti tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

 

 

 

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona