Peer-to-peer sastanci – podrška nastavnicima u stvaranju sigurnih i podržavajućih škola
Objavljeno : 08.04.2025.

U okviru projekta Caring, koji se provodi u osam škola diljem Hrvatske, tijekom posljednje dvije godine organizirano je ukupno 40 peer-to-peer sastanaka. Cilj ovih sastanaka bio je pružiti sustavnu i kontinuiranu podršku nastavnom osoblju u suočavanju s izazovima nasilja među učenicima, pružanju podrške žrtvama nasilja kao i u osnaživanju njihovih kompetencija za rad na stvaranju sigurnog i poticajnog školskog okruženja.

Peer-to-peer sastanci pokazali su se kao vrijedan alat profesionalnog osnaživanja nastavnika. Omogućili su prostor za otvorenu komunikaciju, razmjenu iskustava i znanja, zajedničko promišljanje o strategijama prevencije i intervencije te razvoj kolegijalne podrške unutar školskih kolektiva.

Kroz ove susrete, nastavnici su razvijali osjećaj pripadnosti zajednici koja dijeli iste vrijednosti i ciljeve, što je dodatno doprinijelo stvaranju pozitivne školske klime. Ujedno, ovakav oblik stručne suradnje potiče održivost promjena unutar škola i jača njihovu sposobnost da sustavno odgovore na pojave nasilja, diskriminacije i isključenosti.

Za žrtve nasilja, ovakvi sastanci i profesionalna podrška nastavnicima imaju izuzetnu važnost. Kroz kontinuiranu edukaciju i razmjenu iskustava, nastavnici su bolje opremljeni da prepoznaju simptome nasilja i pruže odgovarajuću podršku učenicima koji su žrtve nasilja. Osiguravanje sigurne i podržavajuće atmosfere u školi ključno je za emocionalnu i psihološku dobrobit žrtava, jer im omogućava da se osjećaju zaštićeno, razumljeno i prihvaćeno. Također, jačanje kompetencija nastavnika za adekvatno reagiranje na nasilje smanjuje mogućnost ponavljanja nasilnih ponašanja i doprinosi stvaranju socijalno i emocionalno zdravijeg okruženja za sve učenike.

Peer-to-peer model predstavlja pozitivan primjer unaprjeđenja profesionalne prakse i pokazuje kako podrška i međusobna suradnja među nastavnicima mogu biti ključni u stvaranju škola koje su sigurne, uključive i usmjerene na dobrobit svih učenika.

Projekt CARING, koji je trajao dvije godine, provodio se u pet zemalja i sufinanciran od strane Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Izraženi stavovi i mišljenja su isključiva odgovornost Hrabrog telefona i ne odražavaju nužno stavove Europske unije, Europske komisije ili Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Niti Europska unija niti tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornima za iste. 

 

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona