My follow up
Objavljeno : 28.04.2023.

Udruga Hrabri telefon u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova provodi projekt „My follow up“. Projekt je započeo 1. travnja 2023. godine i trajat će dvije godine, a sufinanciran je sredstvima Europske unije (CERV-2022-DAPHNE).

Projekt je usmjeren na podršku djeci žrtvama kaznenih djela te ima za cilj unaprijediti strukturalne promjene u pristupu pružanja pomoći djeci žrtvama. Vrijednost projekta posebno vidimo kroz suradnju relevantnih javnih institucija (MUP) i udruge Hrabri telefon koja još od 1997. godine kontinuirano pruža pomoć i podršku djeci žrtvama nasilja.

Specifični ciljevi projekta su:

• doprinijeti sustavnim promjenama na nacionalnoj razini zaštite djece žrtava nasilja kroz provedbu sustava praćenja djece žrtava nasilja
  • dizajnirati i provesti učinkovitije načine podrške djeci žrtvama nasilja kako bi podrška bila pružena pravodobno i u skladu s individualnim potrebama žrtve,
  • unaprijediti znanje, vještine i kapacitete stručnjaka koji su prvi u kontaktu s djecom žrtvama (policija, stručnjaci savjetodavne linije za djecu) u sprječavanju, otkrivanju i reagiranju na nasilje nad djecom te
  • povećati suradnju između relevantnih službi (policije, nacionalne dječje telefonske linije) u području pružanja pomoći i podrške djeci žrtvama nasilja.

Projektni partneri, Hrabri telefon i Ministarstvo unutarnjih poslova, preuzet će definirane uloge u okviru projekta kako bi osigurali pravovremenu zaštitu djece žrtava kaznenih djela i prevenirali daljnju emocionalnu štetu te izbjegli dodatnu viktimizaciju.

Zaposlenici Ministarstva unutarnjih poslova, prilikom zaprimanja slučaja koji uključuje djecu žrtve nasilja, uz privolu roditelja, prosljeđuju kontakt Hrabrom telefonu. Hrabri telefon će u sklopu ovog projekta razviti sustav praćenja i podrške djece žrtava nasilja, te ih u vremenskim intervalima kontaktirati i po potrebi poduzimati dodatne radnje kako bi pružio emocionalnu podršku.

Ovakav sustav podrške za djecu žrtve kaznenih djela predstavlja značajan korak prema unapređenju pristupa pomoći i zaštiti djece žrtava nasilja te predstavlja dobar primjer kako zajedničkim naporima različitih dionika u društvu možemo doprinijeti prevenciji dodatne viktimizacije i pomoći u procesu oporavka djece.