Poruka Hrabrog telefona za Međunarodni dan odgoja bez batina
Objavljeno : 30.04.2017.

Suvremeno roditeljstvo puno je izazova i mnogi odrasli će reći kako je uloga roditelja u isto vrijeme najljepša i najteža u njihovom životu – prepuna je divnih i toplih trenutaka, ali istovremeno i velikih odgojnih izazova. Iako roditelji najčešće žele najbolje svome djetetu, ima trenutaka u kojima se, uslijed visokih očekivanja i stresa koji doživljavaju, osjećaju frustrirano i bespomoćno, što se odražava i na odgoj djeteta.

Za ostale uloge u životu pripremaju nas u školi ili na fakultetu, dok se od nas očekuje da ćemo se u ulozi roditelja dobro snaći prema svojoj intuiciji. I roditeljima treba podrška – upravo zato od 2013. godine postoji i Hrabri telefon za mame i tate. Tamo nam se često javljaju roditelji koji se osjećaju krivo i zbunjeno, s pitanjima oko postavljanja granica djetetu.  Mnogi od njih kao jedinu metodu kojom se djetetu mogu postaviti jasne granice vide tjelesno kažnjavanje. Hrabri telefon se već 20 godina bavi prevencijom i zaštitom djece od svih oblika nasilja pa tako i od tjelesnog kažnjavanja.  Istraživanja već godinama konzistentno pokazuju da tjelesno kažnjavanje ima brojne negativne posljedice na razvoj djeteta te da direktno ugrožava njegovu sigurnost, narušava povjerenje i odnos roditelja i djeteta, onaj za koji vjerujemo da je svima važan i koji bi trebao biti ispunjen ljubavlju i toplinom, a ne strahom.

Vjerujemo da većina roditelja svojoj djeci želi omogućiti bezbrižno djetinjstvo te da imaju isti cilj kao i mi –zdrav razvoj i sigurnost djeteta. Kako bismo ih u tome podržali, trudimo se kroz naše programe i projekte osigurati podršku ne samo djeci, već i roditeljima. Osim Hrabrog telefona za mame i tate, roditelji podršku mogu potražiti i u našem savjetovalištu Snaga obitelji.  Naš cilj nije okriviti roditelje – već im pokazati druge mogućnosti i potaknuti ih na promjenu kojoj teže. Iz tog razloga smatramo kako ih nije važno samo educirati o negativnim posljedicama i mitovima o tjelesnom kažnjavanju, već ih i upoznati s odgojnim metodama koje odgovaraju na potrebe djeteta i pozitivno djeluju na njegov razvoj.

Stručnjaci koji rade s djecom i dolaze u kontakt s roditeljima u tome su vrijedan izvor informacija i podrške. Iz tog se razloga 2016. Hrabri telefon uključio i u europski projekt „Od politike do stvarnosti – promjena stavova i praksi od tjelesnog kažnjavanja do mjera za zaštitu djece“, koji osim edukacije roditelja djece vrtićke dobi, uključuje i edukaciju stručnjaka koji rade u vrtićima kako bi mogli biti podrška roditeljima i djeci. Roditelji također imaju pravo na podršku u odgoju djece, a zadaća je stručnjaka da im u tome pomažu.

Iako danas obilježavamo Međunarodni dan odgoja bez batina, ovo je nešto što bismo se trebali podsjetiti svakog dana – svaki udarac, bez obzira je li bio „u dobroj namjeri“ – boli.

Sufinancirano sredstvima Programa za prava, jednakost i građanstvo (2014 – 2020) Europske unije

 

 

JUST/2015/RDAP/AG/CORP/9175

Ovaj članak nastao je u okviru projekta „Od politike do stvarnosti – promjena stavova i praksi od tjelesnog kažnjavanja do mjera za zaštitu djece“ koji se provodi uz financijsku potporu Europske unije u okviru Programa za prava, jednakost i građanstvo (2014 – 2020). Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Hrabrog telefona i ni na koji način ne odražava stajališta Europske komisije.

Sufinancirano sredstvima Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona