Odbor mladih u posjeti Županijskom sudu i Poliklinici za zaštitu djece i mladih grada Zagreba
Objavljeno : 28.02.2018.
Oznake:

U veljači je naš odbor mladih započeo s posjetima institucijama u koje dolaze djeca uključena u sudske procese. Prvo smo posjetili Županijski sud u Zagrebu, a zatim i Polikliniku za zaštitu djece i mladih grada Zagreba. Prilikom razgovora sa stručnjacima, članice odbora dobile su odgovore na pitanja o tome kako se pristupa djeci, na koji način se s njima razgovara te kroz koje procese prolaze. Također su imale priliku, iznoseći svoja razmišljanja, dati i sugestije stručnjacima vezano uz postupanje prema djeci i mladima.

Na Županijskom sudu kroz sobu za intervjuiranje djece i sudnice provele su nas više stručne savjetnice Iva Kero i Matea Babić te su podijelile svoje iskustvo u radu s djecom i mladima u sklopu sudskih procesa. U Poliklinici za zaštitu djece i mladih grada Zagreba dočekala nas je psihologinja Mia Roje koja je podijelila i svoje iskustvo volontiranja na Hrabrom telefonu.

Osvrt na posjet napisale su i same članice:

Prije odlaska u Polikliniku mi smo bile vrlo u otporu prema odlasku tamo jer su cure koje borave u Dugavama prije dolazile na razgovor ondje. Prije odlaska u Polikliniku odupirale smo se iz razloga što neki od ljudi koji su pričali s nama nisu imali taj topli istinski razgovor s nama. Vrlo nam je teško bilo ići na te razgovore iz razloga što smo s više osoba razgovarale o temama koje su nam nanijele veliku bol i mislimo da to nije stručno. Ali, poslije smo nekako promijenile mišljenje o nekim stručnjacima tamo i hvala im na lijepom razgovoru. Psihologica koja je pričala s nama u Poliklinici bila je vrlo draga osoba, komunikativna i lijepo je bilo kada nas je slušala. Posjet je bio koristan, a kada smo bile na Hrabrom telefonu, iznenadile smo se brojem djece koja zovu i brojem „lažnih“ poziva. Izrazito smo zahvalne i na tome što su nas cure poslije vodile na ručak.

Odbor mladih jedna je od aktivnosti europskog projekta Alternativni načini postupanja prema maloljetnicima (AWAY). Više o AWAY projektu pročitajte ovdje.