Istraživanje: Diverzija u kaznenopravnom sustavu za maloljetnike u Hrvatskoj
Objavljeno : 22.10.2018.
Oznake:

Kako bismo jasnije dobili uvid u provedbu alternativnih mjera u Hrvatskoj te detaljnije saznali potrebe stručnjaka i djece, u sklopu projekta AWAY provedeno je i istraživanje iz kojeg je proizašlo izvješće pod nazivom “Diverzija u kaznenopravnom sustavu za maloljetnike u Hrvatskoj”. Izvješću možete pristupiti ovdje.

 

Iz recenzija:

Izvješće nije samo prezentacija statističkih podataka i prikaz istraživanja već ideja kako sustav u Hrvatskoj poboljšati i učiniti ga boljim u odnosu na primjenu alternativnih sankcija, diverzije. Takav rad u odnosu na druge zemlje je dobra podloga za zajedničko ujednačavanje zakonodavstva i prakse prema maloljetnicima, ali i da imamo povjerenja u sustave drugih zemalja. – dr. sc. Lana Petö Kujundžić, sutkinja za mladež

Iz izvješća je vidljivo nastojanje autorica da čitateljima približe ovu temu i daju osvrt na postojeće stanje kaznenopravnog sustava za maloljetnike, prikazujući punu širinu tog tematskog područja te razmatrajući ga na nacionalnom i regionalnom kontekstu kroz period od 2011. do 2016. godine. Dodatna vrijednost ovog istraživanja je i korištenje različitih metodoloških pristupa – uz kvalitativno istraživanje provedeno u sklopu samog projekta i deskriptivni prikaz različitih parametara maloljetničkog pravosuđa, dan je i prikaz podataka iz ranijih istraživanja kako bi se čitateljima jasnije prikazala iskustva djece. Izuzetno je zanimljiv i detaljan prikaz Stop programa kao posebnog primjera diverzije koji uključuje sve članove zajednice u svrhu pružanja pomoći i podrške djeci, ali i roditeljima. – prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja

 

Provedba istraživanja jedna je od aktivnosti europskog projekta Alternativni načini postupanja prema maloljetnicima (AWAY). Više o AWAY projektu pročitajte ovdje.

 

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona