Hrabri telefon predstavio kampanju “Dijete ili počinitelj?”
Objavljeno : 10.12.2018.
Oznake:

Na II. međunarodnoj bienalnoj konferenciji o STOP programu Hrabri telefon predstavio je novu kampanju pod nazivom „Dijete ili počinitelj?“ nastalu u sklopu projekta Alternativni načini postupanja prema maloljetnicima koju sufinanciraju Europska Unija, Grad Zagreb i Ured za udruge vlade Republike Hrvatske.

Unatoč činjenici da alternativne mjere poput savjetovanja, treninga vještina, humanitarnog rada i uključivanja u lokalnu zajednicu imaju veću učinkovitost pred represivnim mjerama poput maloljetničkog zatvora i odgojnih zavoda, one još uvijek nisu dovoljno prepoznate među stručnjacima i širom javnosti. Korištenjem alternativnih mjera smanjuje se vjerojatnost recidiva, odnosno ponovnog počinjenja djela, a dijete dobiva priliku za ponovno uključivanje u zajednicu.

„Cilj ove kampanje je podsjetiti javnost da su djeca koja prekrše zakon prije svega djeca, a tek onda počinitelji prekršajnog ili kaznenog djela te da im je potrebna pomoć i podrška. Dječja prava postoje i kada dijete prekrši zakon te ih je i tada iznimno važno poštivati. Kada maknemo fokus s neprihvatljivog ponašanja te pružimo djeci priliku da ponašanje poprave, dajemo im mogućnost da ponovno postanu aktivni članovi zajednice.“, rekla je psihologinja Anamarija Vuić, programska koordinatorica Hrabrog telefona.

Kontakt za medije: Anamarija Vuić, mag. psych., anamarija@hrabritelefon.hr, 099 2121 714

 

Video o belgijskom pravosudnom sustavu objavljen u sklopu kampanje:

 

Više o projektu Alternativni načini postupanja prema maloljetnicima (AWAY) pročitajte ovdje.

Projekt sufinancira Grad Zagreb.

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona