Objavljeno : 26.09.2021.

U svjetlu medijskih istupa koji su zadnjih nekoliko mjeseci, a najviše unazad nekoliko dana usmjereni prema djelatnicima i djelatnicama Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i sada bivšoj ravnateljici prof.dr.sc. Gordani Buljan Flander osjećamo se odgovornima kao nevladina organizacija koja se bavi zaštitom djece i dječjih prava progovoriti upravo o djeci te ukazati na to kako je njihova zaštita dodatno ugrožena.

Na brojnim portalima, društvenim mrežama i medijima susrećemo se s brojnim teškim životnim pričama u kojima su naizgled u fokusu djeca, a čitajući sadržaj istih, od članka do članka, ne nailazimo ni u tekstovima ni u komentarima na dijete u fokusu. Fokus kao da je na stvaranju nepovjerenja prema stručnjacima mentalnog zdravlja u sustavu te dodatno polariziranje prava žena i prava djece što nas u konačnici udaljava od zajedničkog cilja, sustavne i pravovremene pomoći i podrške žrtvama.

Zabrinuti smo zbog narušenog povjerenja građana i građanki pa time i roditelja i djece u sustav zdravstvene i socijalne zaštite koji je, kao njihovo osnovno pravo, tu za njih kako bi ih zaštitio i pružio im potrebnu pomoć. Svjesni smo važnosti slobode govora i propitivanja funkcioniranja sustava jer nam to omogućava da se isti unaprijedi, ali se pitamo kako možemo stati na kraj govoru mržnje, jednostranom i štetnom izvještavanju i informiranju s kojim se susrećemo i tko nam u tome može pomoći te kako i na koji način netko može snositi posljedice ukoliko se nanese šteta. A šteta je tu, kako za stručnjake tako i za djecu i roditelje jer ako dijete ili roditelji nemaju povjerenja u nas, neće nam se obratiti kada nas trebaju.

Djeci je Hrabri telefon često prvo mjesto na kojem potraže pomoć i progovore o svojem problemu. Nerijetko upravo nakon nekog medijskog izvještavanja na našoj liniji poraste broj upita djece i roditelja. Ukoliko ti isti mediji navode da sustav ne vrijedi, što preostaje žrtvama nego da šute i trpe.

Želimo podsjetiti kako je prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander krajem 90-ih osnovala Hrabri telefon prepoznavši u svojoj praksi potrebu djece za zaštitom od nasilja te činjenicu kako velik broj djece osjeća da nema svoje sigurno mjesto. Rezultat njenog truda, znanja i energije je prva savjetodavna telefonska linija za zlostavljanu i zanemarenu djecu u Hrvatskoj.

Od svojih početaka pa do danas, Hrabri telefon odgovorio je na pozive i upite više od 211 000 djece, zabrinutih roditelja, skrbnika i stručnjaka koji direktno rade s djecom. Djeca nas najčešće kontaktiraju upravo zbog nasilja koje doživljavaju, kako od roditelja, drugih članova svoje obitelji ili od svojih vršnjaka. Hrabri telefon educirao je do sada više od 1300 volontera i volonterki (studenata pomagačkih fakulteta) za pružanje pomoći i podrške djeci žrtvama nasilja koji danas rade u brojnim institucijama, odgojno–obrazovnim ustanovama, organizacijama civilnoga društva i slično i koji su danas stručnjaci posebno senzibilizirani za problematiku nasilja nad djecom.

Jedan od rezultata rada Hrabrog telefona i njegove osnivačice prof.dr.sc. Buljan Flander je uz sve navedeno, i senzibilizacija javnosti o ovom problemu kao i edukacija mnogobrojnih stručnjaka mentalnog zdravlja u sustavu, osnivanje Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba kao prve profesionalne multidisciplinarne ustanove za djecu s traumatskim iskustvom u kojoj zlostavljana i zanemarena djeca i njihovi roditelji mogu dobiti psihoterapijsku pomoć i podršku.

S timom Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba svih ovih godina surađujemo s uvažavanjem i velikim povjerenjem u njihovu stručnost, iskustvo i kontinuiranu međunarodnu izobrazbu, što nam je posebno pomagalo u situacijama izrazito kompleksnih obiteljskih dinamika, a s ciljem pružanja pomoći i podrške iz raznih područja (psihologija, socijalni rad, pravo, psihijatrija, socijalna pedagogija).

Zaključno, još jednom naglašavamo kako smatramo da se neodgovornim i senzacionalističkim izvještavanjem šteti ugledu institucija za zaštitu djece te samim time obeshrabruju djeca i odrasle osobe da potraže pomoć za djecu. Pozivamo medije da, kao i većina do sada s kojima smo svakodnevno surađivali, odgovorno i provjereno izvještavaju o događajima, štiteći identitet i sigurnost djece u najširem smislu toga te da zajedno sa stručnjacima otvaraju prostor za informiranje, edukaciju i poboljšanje sustava za zaštitu djece. Medijski prostor ima veliku moć i snagu prenijeti građanima poruke i informacije te pozivamo predstavnike/ce medija da ga koriste vrlo odgovorno, u skladu s medijskom etikom i odgovornošću te nastave biti partneri u zaštiti djece.