Održan trening volontera i stručnjaka Hrabrog telefona
Objavljeno : 11.09.2014.

U sklopu projekta „Prilagođavanje hrvatskog pravosudnog sustava djeci“ koji Hrabri telefon provodi uz financijsku potporu Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske u Republici Hrvatskoj, održan je dvodnevni trening za volontere i stručnjake Hrabrog telefona na kojem je sudjelovalo 50 volontera i 10 stručnih suradnika Hrabrog telefona.

Cilj treninga bio je ojačati kapacitete volontera i stručnjaka Hrabrog telefona u pružanju podrške djeci i roditeljima koji se susreću s pravosudnim sustavom bilo da u sudskim postupcima sudjeluju kao žrtve, svjedoci ili počinitelji određenih prekršajnih ili kaznenih djela.

Tijekom treninga sudionici su dobili uvid u to koja je uloga sudaca u približavanju pravosudnog sustava djeci, na koji način mogu pridonijeti unaprjeđenju hrvatskog pravosudnog sustava djeci te kako pravosudni sustav trenutno izgleda u zbilji, ali i na koje potrebe djece obratiti pozornost kada su sudionici sudskog postupka. Osim toga, prikazani su im slučajevi zlostavljanja i zanemarivanja djece te načini i mogućnosti njihove zaštite, kao i to što pravosudni sustav Nizozemske čini u zaštiti djece koja sudjeluju u sudskim postupcima, a gdje je prostor za napredak kako bi zaštita i pristup djeci bili kvalitetniji. Osim toga, volonterima i stručnjacima prikazana su iskustva Udruge za podršku žrtvama i svjedocima te su upoznati s pravnim i psihološkim aspektima pružanja podrške osobama u sudskim postupcima, a upoznati su i sa prednostima i nedostacima samog sustava.

U dvodnevnom treningu volontera i stručnjaka sudjelovali su stručnjaci koji imaju veliko iskustvo i znanje u području sudjelovanja osjetljivih skupina građana u sudskih postupcima: Lana Peto Kujundžić – sutkinja županijskog suda i predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež, Rick Mol – tužitelj u Državnom odvjetništvu Den Haag na slučajevima zlostavljanja i zanemarivanja djece te Barbara Veličković – izvršna direktorica Udruge za podršku žrtvama i svjedocima.