O važnosti dječjih linija na 15. regionalnoj konferenciji Međunarodnog udruženja za prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece u Haagu
Objavljeno : 05.10.2017.

Naša koordinatorica Anamarija Vuić, zamjenica regionalnog predstavnika u Child Helpline International te Helen Mason, direktorica Child Helpline International-a na 15. regionalnoj konferenciji Međunarodnog udruženja za prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece (ISCPAN) u Haagu predstavile su istraživanje o važnosti dječjih savjetodavnih linija za zaštitu djece u Europi.

U istraživanju je sagledana uloga dječjih linija unutar sustava zaštite djece u Europi uz naglasak na multidisciplinarnost i kros sektorsku suradnju. Sudionici istraživanja bili su nacionalni i europski donositelji politika, stručnjaci, mladi te predstavnici četiriju dječjih linija, od kojih je jedna Hrabri telefon. Rezultati su potvrdili da dječje linije:

• predstavljaju mjesta sigurnog ulaza u sustave za zaštitu djece;
  • djeluju, kad je potrebno, kao mehanizam upućivanja;
  • vode djecu kroz sustave za zaštitu djece;
  • informiraju djecu o njihovim pravima;
  • uočavaju, upozoravaju na pukotine u zaštiti djece i zatvaraju ih;
  • pružaju podršku u donošenju politika podacima o potrebama djece;
  • mogu djelovati kao centri stručnosti i zagovaratelji dječjih prava.

Uz identificirane različite izazove, istraživanje donosi i 20 preporuka za dječje linije, države članice Europske unije, donositelje europskih politika te međunarodnu mrežu dječjih linija (Child Helpline International).

Cijelu publikaciju možete preuzeti ovdje.