Međunarodna konferencija „Seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece – od prijave do pravomoćne presude”
Objavljeno : 20.02.2020.

Konferencija se održala 17. i 18. veljače 2020. u Hotelu International u Zagrebu u sklopu projekta »Verbum sat« koji Hrabri telefon (organizator konferencije) provodi u partnerstvu sa Filozofskim fakultetom Ljubljana, Sveučilišta u Sloveniji (nositelj projekta), Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Srbije, Europskom agencijom za forenziku (Srbija) i Poliklinikom za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba (Hrvatska).

Kako bi razmijenili iskustva i utvrdili predstojeće korake u smanjenju sekundarne traumatizacije djece žrtava seksualnog zlostavljanja, Hrabri telefon je okupio relevantne stručnjake iz Hrvatske, Slovenije i Srbije. Konferenciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova iz sve tri zemlje, centara za socijalnu skrb, sudova (općinski, prekršajni, županijski), Ureda pravobraniteljice za djecu, Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te predstavnici relevantnih organizacija civilnoga društva (dječje linije iz Hrvatske, Slovenije i Srbije).

„Drago mi je da su na konferenciji sudjelovali stručnjaci iz područja zaštite djece s višegodišnjim iskustvom u radu i to iz sve tri zemlje. Iako su svi sudionici iskazali važnosti multidisciplinarnosti i intersektorske suradnje u zaštiti djece od seksualnog zlostavljanja, važno je bilo čuti i izazove koje imaju u radu kao i njihove prijedloge kako taj sustav još unaprijediti. „ – rekla je Hana Hrpka, prof. predsjednica udruge Hrabri telefon.

Pozvana izlaganja održale su:

Prof.dr.sc. Buljan Flander govorila je forenzičkom intervjuu sa djecom – susretu prava i mentalnog zdravlja. Predavanjem je problematizirala razilaze li se putevi pravnog sustava koji nastoji otkriti što se dogodilo i adekvatno završiti postupak i struke mentalnog zdravlja koja nastoji zaštititi dijete od retraumatizacije i pomoći mu proraditi traumu.

Ph.D. Giulliana Mazzoni je svoje predavanje posvetila mogućim pogreškama stručnjaka prilikom istraživačkih postupaka koji se provode u slučaju seksualnog zlostavljanja djece ističući ključne izazove koji predstoje Italiji u slučajevima procesuiranja seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece.

Dr.sc. Lana Petö Kujundžić utvrdila je kako dijete žrtva ili svjedok treba biti zaštićeno zbog preveniranja sekundarne viktimizacije, kako bi se omogućilo njegovo oporavljanje i integracija, odnosno mogućnost da sudjeluje u kaznenim i alternativnim postupcima. Podjsetila je sudionike konferencije i na Konvenciju o pravima djece i na Direktivu Europske unije 2012/29/EU koje govore o pravu djeteta da ne bude ponovno žrtva u sudskom postupku ili u kakvom drugom alternativnom postupku.

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona