Povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
Objavljeno : 18.11.2013.

Povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece na konferenciji ‘116 brojevi u funkciji zaštite djece u RH‘ predstavili smo Hrabri telefon za djecu  koji pomoć i podršku djeci pruža putem europskog harmoniziranog broja 116 111.

Konferenciju je organizirala udruga Centar za nestalu i zlostavljanu djecu koja je predstavila uslugu Pozivnog centra za nestalu djecu (broj 116 000) i web stranicu www.nestaladjeca.hr, a predstavila se i Udruga za podršku žrtvama i svjedocima sa uslugom Pozivnog centar za žrtve zločina (broj 116 006).

Konferenciju su svojim izlaganjima uveličali: Mila Jelavić, Pravobraniteljica za djecu, Sabina Morisini Turčinović predstavnica Ministarstva socijalne politike i mladih, Ivana Modrić, predstavnica Ministarstva unutarnjih poslova, Mario Weber, ravnatelj Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije, Mato Lukić, ravnatelj Doma za odgoj djece i mladeži te Zoran Turković, direktor razvoja i produkcije digitalnih medija Večernjeg lista.

Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece (engl. World Day for the Prevention of Child Abuse) obilježava se svake godine 19. studenoga, a nastao je na inicijativu Fondacije svjetskog samita žena (WWSF, engl. Women’s World Summit Foundation) iz 2000. godine s ciljem stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštiti djece. Radi skretanja pozornosti na ovaj teški problem, partneri Svjetskoga dana organiziraju aktivnosti za povećanje svijesti i edukacije o zlostavljanju djece i nasilja prema djeci, promicanje poštovanja prava djeteta, te stvaranje prevencije zlostavljanja djece glavnim prioritetom.

Konferenciji su prisustvovale Hana Hrpka, predsjednica udruge i Jelena Tomić, koordinator projekata.