Završna konferencija CARING projekta “Najbolje prakse i metode za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja u školama”
Objavljeno : 04.04.2025.

Hrabri telefon jučer je u suradnji s još 4 organizacije iz Rumunjske, Bugarske, Grčke i Mađarske, održao završnu konferenciju CARING projekta pod nazivom “Najbolje prakse i metode za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja u školama”.

Neki od rezultata projekta:

  • 445 educiranih učitelja i stručnih suradnika u srednjim školama
  • 402 educiranih mladih lidera (učenici/e srednjih škola)
  • 418 roditelja uključenih u projekt
  • 398 predstavnika relevantnih institucija i tijela kojima je predstavljen projekt
  • 32 osmišljene i provedene inicijative koje su uključivale brojne aktivnosti (intervjui, video materijali, murali, razne aktivnosti osvještavanja koje su uključivale sve učenike, izložbe, alait za lakšu prijavu nasilja u školama, kampanje na društvenim mrežama, događanja s predstavnicima lokalne zajednice, medijski istupi, podcastovi, edukativni materijali i dr.)

Konferencija je održana u hibridnom modelu u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu, a okupila je 70 stručnjaka/inja iz Hrvatske i inozemstva uživo i i virtualno.

Cilj konferencije je predstavljanje postignuća projekta te utjecaja dječjih inicijativa na lokalnu i širu zajednicu te poticanje na slične inicjative u školama diljem zemlje i regije.

Ključne teme ove konferencije bile su:

  • Utjecaj dječjih inicijativa na prevenciju nasilja i promicanje rodne ravnopravnosti.
  • Suradnja škola, stručnjaka i zajednica u stvaranju sigurnog okruženja za djecu.
  • Najbolje prakse i metode za osnaživanje mladih kao pokretača promjena.

U okviru konferencije održana je panel rasprava koju su mederirala djeca pod nazivom “Mali koraci do značajnih promjena” i koja je potaknula brojna razmišljanja o najboljim pristupima prevenciji rodno uvjetovanog nasilja među djecom i mladima.

Panelisti/ce na konferenciji bili su:

  • Hana Hrpka, predsjednica Hrabrog telefona
  • Gordana Juran-Ratković, ravnateljica Srednje škole “Ivan Seljanec”, Križevci
  • Ivana Šafran Tunjić, stručna suradnica u OŠ Miroslava Krleže, Zagreb
  • Dimitrina Zaharieva, učiteljica iz Bugarske
  • Alina Dumitru, pedagoginja i projektna menadžerica iz Rumunjske
  • Luka Orejaš, učenik srednje škole „Ivan Seljanec“, Križevci

Učenici iz Hrvatske, Bugarske, Rumunjske i Grčke predstavili su rezultate svojih inicijativa provedenih u sklopu projekta CARING. U drugom dijelu konferencije predstavnica Europske komisije Lisa Collste, predstavila je EU Direktivu o nasilju nad ženama i nasilju u obitelji kroz prizmu dječjih prava, te su predstavljeni i primjeri i iskustva Grčke u prevenciji i suzbijanju rodno uvejtovanog nasilja.

Zaključci konferencije:

Sustavna podrška školama je ključna – rodno uvjetovano nasilje u školama zahtijeva koordinirani pristup obrazovnih institucija, socijalnih službi i pravosudnih tijela. Nužno je osigurati obuku nastavnika i jasne protokole za prepoznavanje i intervenciju u slučajevima nasilja.

Uloga učenika u prevenciji nasilja – aktivno sudjelovanje mladih u borbi protiv nasilja donosi konkretne pozitivne promjene u školskom okruženju. Njihove inicijative treba poticati kroz školske projekte i suradnju s organizacijama.

EU direktiva kao temelj za jačanje zaštite – usklađivanje nacionalnih politika s europskim smjernicama ključno je za osiguravanje pravne zaštite i učinkovitih sankcija za rodno uvjetovano nasilje.

Međunarodna iskustva kao inspiracija – iskustva drugih zemalja pokazuju da se slični izazovi pojavljuju svugdje, ali postoje i dobre prakse koje se mogu prilagoditi i primijeniti u lokalnom kontekstu.

Prevencija kroz edukaciju i podizanje svijesti – teme rodne ravnopravnosti i prevencije nasilja trebaju biti integrirane u školske kurikulume kako bi se dugoročno smanjila tolerancija prema nasilnom ponašanju.

Suradnja obrazovnog sustava i civilnog društva – nevladine organizacije i međunarodne institucije mogu pružiti značajnu podršku školama kroz edukativne materijale, radionice i pravnu pomoć.

Kontinuirano praćenje i evaluacija mjera – provedene mjere moraju se pratiti kroz jasne pokazatelje učinkovitosti kako bi se osigurao njihov stvarni učinak i omogućile daljnje prilagodbe.

Projekt Caring koji je trajao dvije godine, provodio se u 5 zemalja, a sufinancira ga Europska unija i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Izraženi stavovi i mišljenja su isključiva odgovornost Hrabrog telefona i ne odražavaju nužno stavove Europske unije, Europske komisije ili Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Niti Europska unija niti tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornima za iste. 

 

Hvala građanima

Od srca zahvaljujemo svim građanima koji su svojom donacijom podržali aktivnosti Hrabrog telefona