O Blue Whale-u, opasnom izazovu čija su ciljana skupina djeca, posljednjih nekoliko dana puno se priča u medijima diljem Hrvatske. Zbog poziva uplašene djece i općenite zabrinutosti javnosti oko toga kako reagirati ako neko dijete dobije poruku da sudjeluje u izazovu, odlučili smo podijeliti smjernice za djecu i roditelje vezane uz ovaj izazov, ali i sigurnost na internetu općenito.
Do sada nas je kontaktiralo desetak djece i mladih vezano uz ovaj izazov, najčešće je bilo riječ o tome da su izazovu čuli iz medija pa ih je zanimalo o čemu se radi i jesmo li upućeni u to da izazov postoji. Više su nam se javljala djeca iz viših razreda osnovne škole, uplašeni zbog toga što je do njih došla informacija da će morati sudjelovati u izazovu ako ih netko za to “odabere” te su čuli razne priče o tome da će im osoba koja stoji iza izazova na neki način nauditi. Iz svega vidimo potrebu da se djecu i mlade informira o tome što mogu napraviti ako oni ili netko iz njihove okoline dobiju poziv za sudjelovanje u izazovu.
Djeca i tinejdžeri su vrlo znatiželjni, a nedostatak znanja o sigurnosti na internetu kao i strah od posljedica ih može spriječiti u tome da s odraslom osobom podijele da sudjeluju u ovom izazovu. Vršnjački pritisci koji su posebno izraženi u adolescenciji također mogu utjecati na to da se tinejdžeri odluče na sudjelovanje u ovom izazovu. Važno nam je reći i da izazov uključuje prijetnje i ucjene što predstavlja i oblik nasilja na internetu, a anonimni počinitelji mogu smatrati da za takvo ponašanje neće snositi posljedice.
Upravo zbog ovih ucjena neka djeca mogu misliti da su primorana provesti izazov do kraja jer će u suprotnom nepoznata osoba nauditi njima ili njihovim roditeljima. O ovakvim slučajevima stoga je potrebno obavijestiti policiju i administratore društvenih mreža te je važno da mladi razgovaraju s odraslim osobama. Ako ih je strah ili ne znaju kako se obratiti nekome iz svoje okoline, mogu nazvati Hrabri telefon na besplatan i anoniman broj 116 111 ili nam se javiti putem chata (www.hrabritelefon.hr/chat) kako bismo vidjeli na koji način mogu dobiti pomoć. Važno je i da roditelji s djecom razgovaraju o trendovima koji se pojavljuju na internetu te ih uče kritičkom razmišljanju o sadržaju na koji nailaze.
SAVJETI ZA DJECU |
|
SAVJETI ZA RODITELJE |
|