Poziv na hitnu uspostavu posebnih razrednih odjeljenja za djecu s teškoćama u razvoju!
Objavljeno : 06.09.2024.

Mreža udruga za djecu, sastavljena od 18 najaktivnijih udruga u Republici Hrvatskoj koje djeluju u području prava djece, uputila je predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, gospodinu mr. sc. Andreju Plenkoviću, zahtjev za uklanjanje svih prepreka zbog kojih djeca s teškoćama u razvoju ne mogu ove školske godine krenuti u školu kada i njihovi vršnjaci. Od Vlade Republike Hrvatske smo zatražili sažeto, konkretno i javno očitovanje o zahtjevu za pravovremeni polazak u školu djece s teškoćama.
Zbog nedostatka posebnih razrednih odjeljenja u Zagrebu, učenicima s teškoćama je onemogućeno redovno pohađanje škole. Prema dostupnim informacijama od roditelja, brojne škole nisu upoznate s uspostavom posebnih razrednih odjeljenja. Grad Zagreb, kao osnivač, nije raspisao natječaj za stručnjake koji bi trebali u njima raditi, a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih još uvijek odgađa ili odbija izdati potrebno odobrenje osnivaču za uspostavu posebnih razrednih odjeljenja u školama, pozivajući se na zabranu zapošljavanja u javnim službama. Nažalost, slične situacije nisu izdvojeni slučaj samo u Zagrebu, već česta pojava u velikom broju lokalnih zajednica u Hrvatskoj.
Pozivamo nadležne institucije na  kako bi sva djeca krenula u školu na vrijeme!
Zahtjeve podržava i Mreža Cjeloživotno učenje za sve (www.obrazovanjezasve.hr) .
Dopis upućen predsjedniku Vlade, gospodinu mr. sc. Andreju Plenkoviću, možete pročitati ovdje.